Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

 

strona główna
co to jest rotunda?

o rotundzie w Cieszynie
o wzgórzu zamkowym
historia wzgórza
historia Cieszyna
informacje dla turystów
ciekawostki
galeria


o Wzgórzu Zamkowym

Już w czasach pradawnych Góra Zamkowa była wykorzystana przez naszych przodków. Pierwsza osada obronna powstała tu około V wieku pne.

W średniowieczu było to miejsce Piastów cieszyńskich. Powstały w IX wieku gród w 1290 roku został stolicą księstwa cieszyńskiego, a w XIV wieku zbudowano tu wspaniałą warownię gotycką, złożoną z zamku górnego z wieżą i kaplicą zamkową na dziedzińcu oraz dolnego z basztami i mostem zwodzonym.

Później Cieszyn przeszedł w ręce Habsburgów, którzy na fortyfikacjach zamku wznieśli klasycystyczny Pałacyk Myśliwski i otoczyli go pięknym parkiem.

Do dziś na Górze Zamkowej zachowała się Wieża Piastowska - kamienna wieża z XIV wieku górująca nad miastem i rotunda Św. Mikołaja i Wacława - kaplica zamkowa będąca jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Powstała ona na przełomie XI i XII wieku.

Miejsce to, historyczne i niezmiernie ciekawe jest obecnie chętnie odwiedzane zarówno przez turystów jak również samych mieszkańców Cieszyna.